Dnes mám pro vás po delší době jeden rozhovor, který doufám přečtete jedním dechem!:) Bude s člověkem, který v Brně vytváří svoji vlastní módu. Má tady otevřený obchod s oblečením od různých módních návrhářů a rozhodl se vytvořit svoji vlastní kolekci s názvem RBLN neboli Rebelion.  Není jím nikdo jiný než Jaroslav Bičan Šudřich se kterým jsem se seznámila zhruba před dvěma lety, takže jsem všechny jeho posuny mohla sledovat.

image

 

Jak vůbec vznikl název Rebelion!

Náš koncept je založen na určité vzpouře. Odmítnutí nadvlády nadnárodních korporací, které nás izolují od krásy módního řemesla. Přitom toto řemeslo mělo v Česku dlouhou tradici. Odívání se stalo věcí konzumu, nikoliv prožitku. Toto naše malé nenásilné povstání si u nás mohou lidé prožít na vlastní kůži, vyzkoušet si jaké to je, mít na sobě jedinečný kus, který má svůj příběh, svého autora, svoji švadlenu, která si s ním dala práci. Název Rebelion navíc vystihuje sílu a odvahu, je symbolem toho, že není nutné jít s davem, ale každý máme svoji cestu.

image

Co vás vedlo k otevření obchodu s takovým konceptem?

Asi právě ta potřeba vystoupit z davu, vystoupit z rychlíku sezónních trendů a průmyslové mašinerie, kterou se móda stala. 5 let jsem pracoval pro světově známou značku a vždy v nákupním centru. Nutně jsem potřeboval změnu. A obchod s českými a zahraničními návrháři mi přišla jako správná volba. Víte, že to nevyrábí masově, že jsou to kousky exkluzivní, víte, kdo za daným modelem stojí. A to vše mě na tom baví, ten pocit, že za každým kusem stojí příběh. To v řetězci nenajdete.

Navíc jsem měl pocit, že v Brně chybí obchod, který by sem nové návrháře a jejich tvorbu přinášel. V Rebelion store nikdy nenajdete klasickou značku bez tváře. Jedinou výjimku jsem udělal v případě značky obuvi Melissa, která se mi do celého konceptu hodila. Ale i za Melissou stojí jména návrhářů, jako jsou bratři Campana a jiní.

image

Jaká je vaše první kolekce, co můžeme očekávat?

Kolekce RBLN je čistá, minimalistická, ale se zajímavými detaily. Role návrháře pro mě byla nová a od dřívější profese nákupčího se hodně liší. Je potřeba jít s každým kusem do hloubky, mnohem více přemýšlet nad materiálem a každým drobným detailem. I proto ta čistota a střídmý design, který ale vyvažují elegantní střihy a barevné kombinace. Objevují se základní barvy – černá a bílá, které jsou doplněny khaki, starorůžovou a šedou. Barvy se dají mezi sebou krásně kombinovat.

Všechny kusy jsou připraveny tak, aby byly maximálně pohodlné a zároveň šik. Dámská část kolekce je sportovně elegantní, přitom stále velmi ženská a sexy. Na své si přijdou i pánové – nabízíme stylové tepláky, kraťasy nebo letní trika.

image

Kdo navrhuje modely pro Vaši kolekci?

Kolekce si navrhuju sám a téměř nikdo mi do toho nesmí mluvit, snad jen můj manžel, který mi zároveň pomáhá s marketingem, takže to tam jde ruku v ruce. Aby vše správně fungovalo a celkově technickou stránku věci přenechávám svému krejčímu Tomáši Dočkalovi. Postupně se učím šít i sám, ale to bude ještě běh na dlouho trať.

Kdo nebo co vás inspiruje?

Jsem u první kolekce, kterou jsem si v hlavě představoval už hodně měsíců. Nedostatkem inspirace jsem tedy příliš netrpěl. Věděl jsem navíc, že věci, které chci dělat by měly být elegantní a nositelné. Na přílišné kreativní výstřelky zatím nebyl prostor. Uvidíme, jaká konkrétní inspirace ovlivní mou další tvorbu.

Jsou tu ale jména z módního průmyslu, ke kterým vzhlížím. Teď to bude asi nejvíc česká návrhářka Iva Burkertová a její značka Odivi, kterou mám i na storu. Obdivuju, kam se se značkou dostala a poctivě její práci sleduju.

image

Jaký styl oblékání preferujete?

Mám rád zajímavé střihy a výstřednosti, které ale musí být zároveň pohodlné. Jsou pro mě důležité i kvalitní materiály a nebojím se barev, snad až na žlutou, tu na mě asi neuvidíte. V každodenním pracovním kolotoči volím spíš pohodlné věci, ale když někam vyrazím, tak si dám záležet. Momentálně se těším až odnosím svou kolekci, ale hodně mě baví batohy od české návrhářky Alex Monhart, po kterém už nějakou dobu pokukuju.

image

Jaká klientela chodí do storu, jsou to spíš mladší nebo starší ročníky?

Store je koncipován tak, aby se u mě oblékl každý ročník. Momentálně jsou to převážně ženy, ale s novou kolekcí cílíme i na muže, kterým můžeme kromě naší kolekce nabídnout i práci českého návrháře Lukáše Pattermanna a jeho značky Pattern, který své modely u nás prezentuje od otevření.

Slyšela jsem, že pořádáte kurzy šití, jak probíhají? Může se přihlásit kdokoliv? Kdo je navštěvuje?

Do kurzu se může přihlásit opravdu kdokoliv, ať už muž nebo žena. Kurz je rozprostřen do 7 týdnů po dvou hodinách. Kurz probíhá vždy jednou týdně v konkrétní den. Snažíme se lidem ukázat, jaká práce stojí za tím, než uvidí svůj módní kousek na pultě. Účastníci kurzu tak nešijí dokola jenom polštářky a základní věci, ale často si odnášejí kvalitní nositelné věci. Ať už šaty, sukně či trika. Kurzy probíhají přímo nad obchodem v dílně, kde zároveň vznikají modely značky Rebelion. Momentálně máme za sebou už druhou vlnu kurzů pro začátečníky a první kurz pokročilých. Další kurzy odstartují zase na podzim.

Krom toho ale chystáme taky krátkodobé workshopy nebo víkendové intenzivní kurzy.

image

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Momentálně se trochu vzpamatovat po maratonu spojeném s rekonstrukcí prodejny a tvorbou kolekce.

Během září bych rád představil další kolekci podzim/zima 2016. V hlavě už nějaké náměty mám a dokonce už mám i tvář pro tuto kolekci, myslím, že se máte na co těšit. Také budeme pokračovat v osvětě slow fashion a podpoře místní tvorby. Naším cílem je i nadále pravidelně představovat nová jména české a také zahraniční scény.

Jari, moc děkuju za zajímavý rozhovor! Budu Vám držet palce, ať se i nadále daří!

Rebelion store najdete na ulici Jakubská 123.

Rebelion store/ facebook

Rebelion store/ web