S počasím je to teď jako na houpačce, každou chvíli jiný a kolem všichni nemocní.  Myslím, že se ani nenadějeme a máme tu chřipkový epidemie. A abyste tu zimu lépe přežili, mám pro Vás pár osvědčených receptů na domácí lektvárky.

Nedám na ně dopustit. Jsou to všechno přírodní věci, který fungují. Už jste o nich určitě slyšeli a už jste je už určitě i někdy vyzkoušeli. Není nad to, si je udělat doma z vlastních surovin a bez chemie.

Které to jsou?

Tymiánový sirup na kašel je už dávno odzkoušená medicína. Nahradí Vám různé sirupy na vykašlávání a na kašel. Navíc krásně voní a výborně chutná. Moji kluci ho mají moc rádi. A jak na něj?

Potřebujete: sáček sušeného tymiánu (9g), 200g cukru (dávám třtinový), 250ml vody.

Postup: Vodu s cukrem povaříme na mírném ohni cca 20 min, poté přidáme tymián a necháme louhovat do vychladnutí. Poté zcedíme a můžeme podávat.

Sirup uchovávejte při pokojové teplotě ve skleničce. Podává se 5x denně. Pozor, nenamáčejte už olíznutou lžičku zpět do sirupu!

 

Mátový sirup je perfektní věc, když Vám zrovna není dobře od žaludku. Navíc má příznivý vliv na imunitu. Stačí lžička a vždy zabere. Nebo z něj v létě uděláte osvěžující nápoj:) Můžete ho mít dlouhodobě v lednici.

Potřebujete: 1/2 l vody, 500g cukru (nejlépe třtinový), citrón, 50g lístků z čerstvé máty

Postup: Vodu s cukrem svaříme, nasypeme nadrobno nakrájené mátové lístky a necháme projít varem. Po vychladnutí přidáme citronovou šťávu. Necháme louhovat pod pokličkou cca hodinu. Poté zcedíme do skleničky.

bylinky

Zázvorový sirup na nachlazení je jedna z nejlepších věcí! Zázvor známe všichni jako všelék a zázvorový čaj je taky prostě pecka, já si ho dělám ještě s mátou dohromady. To je pak vůně!:)

Potřebujete: 1/2 l vody, 1kg cukru, 120g zázvoru, 2ks citrónu

Postup: Zázvor oloupeme a nakrájíme na plátky. Vodu s cukrem rozmícháme a přidáme zázvor, přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Poté odstavíme z ohně a přidáme šťávu z obou citrónů. Necháme vychladnout, poté zcedíme a naléváme do skleniček.

Opět můžete podávat po malých dávkách, jako prevenci, nebo při nachlazení. Nebo si z něj udělejte lahodný nápoj! Uchovávejte v lednici.

bylinky1

Přírodní antibiotikum plné dobrých věcí:) Tento recept mám od svojí mamky. Slyšela jsem, že ho užívá spoustu lidí a funguje! Ještě aby ne, když jsou tam samý zdravý věci. Odstraňuje také tuk usazený v těle a v cévách. Posiluje srdce a upravuje tlak. Po třech týdnech byste měli cítit velkou úlevu. Výborný na podporu imunity!

Potřebujete: 1 l vody, 30 stroužků česneku, 5 chemicky neošetřených citrónů

Postup: 5 citrónů nakrájejte na kostičky i s kůrou, 30 stroužků česneku nasekejte na jemno a zalijte litrem vody. Nechejte přejít varem, nevařte. Poté směs rozmixujte a přes sítko sceďte.

Každý ráno si dejte „panáka“, nebojte, nebudete cítit po česneku! Uchovejte v lednici. Po třech týdnech se doporučuje kůru přerušit na jeden týden.

 

Pak Vám taky poradím, hlavně těm, které často bolí v krku, dvě základní fintičky:) Za prvé, kloktat sůl s vodou, a to několikrát denně. Odzkoušeno a funguje!! To je vždy první věc, co mi říkala moje mamka – jakmile tě začne škrábat nebo bolet v krku, tak kloktej! A další je rada od naší ORL lékařky, a to žvýkat v ústech olej. Můžete žvýkat oliváč, nebo sezamový a dýňový olej. Olej na sebe totiž lepí všechny bacily.. Navíc, pokud budete žvýkat olej pravidelně, nastartujete si tak očistu těla. Opět funguje!:)

Takže nemocem zdar!