Jak už jsem vám včera psala, minulý týden jsem se byla podívat na otevření první živé haly na světě. Máme ji v podstatě za rohem a to ve Slavkově. Proč živá hala? Střecha i fasáda této haly je osázená zelení a vypadá to bombasticky. Ovšem tady nejde ani tak o vizuální stránku, ale hlavním bodem je přínos řešení, co se změn klimatu týče.

Běžné halové objekty působí jako radiátory. V průběhu horkých letních dnů přidávají další tepelné zisky, které tak pak vytvářejí klima podobné poušti. A jak víte, na poušti neprší.

Hala Liko-vo se díky zeleni sama ochlazuje, střecha je živá díky dešťovce, stěny se zavlažují vodou odpadní.

Realita je taková, že už za pár let můžeme řešit akutní nedostatek vody. Pokud vás tento problém zajímá a abyste byli trošku více v obraze, pak si vyhledejte nějaké články na toto téma. Díky tomuto eventu jsem se dozvěděla fakt zajímavý věci, ke kterým bych se jinak v tuto dobu asi nedostala. Nechci vás nudit nějakou přednáškou, jak to teď momentálně s problémem sucha vypadá, ale horko a sucho začíná být vážným nebezpečím už i pro nás a díky tomu, že se o to mnozí z nás nezajímají, netuší jaké riziko hrozí.

Uvedu jen jeden příklad. Na představení mluvil i konzul z Indie a ten řekl, že během minulého roku v Indii zemřelo 200 000 lidí na žízeň. Je to v podstatě půlka Brna. Dopady jsou už teď velké a to všude po světě. A měli bychom si uvědomit, že se to může začít týkat brzy i nás. Víc vám o tomto problému zatím psát nechci, koho to zajímá, ten se vše potřebné dočte na internetu, ale myslím, že je dobré na to upozornit. Mě samotnou překvapily i různé měření, co se týče teplot a právě zeleně, a to třeba, když byla měřena teplota v horkém letním dnu asi metr nad stromem, tak teploměr ukazoval cca 60C a díky chladu stromu, pak byla teplota pod stromem naměřena jen na 26C, což je obrovský rozdíl. V poslední době se kácí stromy všude a kolem sebe máme jen silnice, domy, haly, pole, zkrátka sucho.

Na fotkách můžete vidět i kancelářskou budovu Liko-Noe, která tady vyrostla už v roce 2015. Toto místo je dokonalým pracovním prostředím.

Pokud byste se chtěli podívat, jak tato živá hala a vůbec stavba vypadá, zajeďte se podívat do areálu LIKO-S ve Slavkově, dokonce je tu vybudovaná i stezka, která vám jednotlivé prvky zeleného stavění představí.

Více se dozvíte přímo na stránkách LIKO-S