Už delší dobu nejezdíme přes cestovní kanceláře, ale zařizuji dovolené napřímo. V tomto případě jsem si projela booking s nabídkami ubytování a vybrala ty, které se mi líbily. Do hotelů jsem psala přímo a nebookovala ubytování přes booking. Na Zanzibaru mi byla doporučena část severovýchod, východ, jihovýchod, kde jsou poloprázdné velké pláže a míň lidí. Podařilo se mi zkontaktovat menší hotel na východě ostrova, přímo na pláži a to doslova, z terasy jsme vkročili rovnou do písku. Jak jsme později zjistili, dostali jsme se na jednu z nejhezčích pláží na Zanzibaru. Hotel měl jen pár pokojů a sestavení hostů bylo velmi příjemné, povětšinou Italové. Přišli jsme tu do kontaktu hodně s místními lidmi, a tak jsme se dozvěděli spoustu věcí o životě na Zanzibaru. A věřte, že hodně záleží na tom, na které místo se sem dostanete. Ale to je tak většinou všude. V tomto hotelu jsme měli all inclusive, kdy jsme měli možnost ochutnat místní jídla, hlavně ryby a mořské plody a ovoce. Všeho bylo dostatek. Díky tomu, že jsem hotel kontaktovala napřímo, tak částka, kterou jsme za hotel a all inclusive platili byla poloviční než částka na bookingu. Takto to tam funguje a vy, kdo se sem chystáte, tak vám tento způsob taky doporučuji. Náš hotel se jmenoval Albatross Ocean view a všem ho můžu vřele doporučit. Je to hotel rodinného stylu s restaurací a barem přímo na pláži, takže každé vaše jídlo si vychutnáváte hned u moře s překrásným výhledem.
Jsou tu i velké hotelové rezorty, které vás v podstatě pohltí, ale vy si tolik neužijete tu krásu a život venku, kouzlo ostrova samotného. Záleží, co od dovolené očekáváte. Já jsem pro vidět, co nejvíc, ale zároveň se zrelaxovat, takže taková kombinace obojího. My dovolenou strávili v podstatě s místními lidmi. Chtěli jsme se o životě na Zanzibaru dozvědět, co nejvíc, protože je to opravdu jiný svět.
Letěli jsme z Vídně s Ethiopian airlines, moc fajn společnost, velmi příjemná posádka, pohodlné nové letadla a oproti jiným společnostem měli chutné jídlo, i když já tomu v letadle nikdy moc nedám.
Vzhledem k tomu, že na Zanzibaru „nemaji“ covid, žije se tu normální život. O covidu se ví hlavně z doslechu od turistů. Prezident svým lidem dává víru a podporuje je v tom, že vše zvládnou bez opatření, tady by to asi ani jinak nešlo, kdyby tu byl lockdown, tak jako u nás, lidi tu zemřou hlady. Místní prezident má jiný přístup k tématu covid, ale nechci se o tom tady rozepisovat, bylo by to na dlouho, kdo máte zájem, vyhledejte si to, určitě je to zajímavé. Co je ale důležité napsat, že na Zanzibar je přístup bez testu, tedy nemusíte mít při vstupu do země test. Dále se mě pár z vás ptalo, jestli je potřeba nějaké očkování? Žádné očkování není potřeba.
Pokud byste rádi ostrov procestovali můžete si tu vypůjčit skútr nebo auto. Volant mají na pravé straně a jezdí se vlevo, takže pro nás trošku oříšek, ale dá se to zvládnout! Mimo větší města je minimální ruch.
Na ostrově je co vidět, každý den můžete být jinde. K nejoblíbenějším turistickým cílům patří farmy s kořením, kterých je tu několik, tento výlet doporučuji, hodně se dozvíte, ovoníte a ochutnáte, bavilo to i mé děti. Můžete se zajet mrknout na želvy, do Jovani Forest na opice, na místo, kde je nejhezčí západ slunce na ostrově. A tak bych mohla pokračovat dál, zkrátka každý si tu najde svoje.
Zanzibar je známým místem pro kittery, protože jsou tu nejlepší podmínky pro kitting na světě. Je tu spousta škol a půjčoven kittu, kde si vás vezmou do parády. Jezdí tu i malé děti. Nejvíce kittů můžete vidět na pláži Paje.
Když už jsme byli na Zanzibaru a trávili jsme tu více dní, nenechali jsme si ujít výlet do národního parku v Tanzánii na pevnině. Můžete tu vidět zvířata ve volné přírodě. Byl to můj velký sen. Tento výlet jsme si tu domluvili s místními lidmi na které jsme dostali tip. Letěli jsme malým letadlem asi hodinu ze Zanzibaru do národního parku Mikumi, kde jsme přistáli už přímo mezi zvířaty. Byla to nádhera vidět pobíhající zebry, elegantně se procházející žirafy, stáda slonů. Hned jak jsme přistáli v divočině začala naše jízda parkem. Jeli jsme se podívat na místo, kde bývají lvi a měli hned štěstí na celou skupinku asi dvanácti lvic, která odpočívala pod stromem. O kousek dál bylo bahenní jezírko plné hrochů a krokodýlů, všude kolem pobíhaly antilopy.
Co nesmím opomenout, jsou tu velké odlivy, a tak jsme měli možnost projít se po mořském dně a sbírat mušle. Jsou to krásné procházky, hlavně ráno, kdy je úplný klid. Je dobré si nainstalovat aplikaci Tides, kde přesně vidíte, kdy bude odliv a příliv a jak bude velký. Můžete pozorovat rybáře, jak loví ryby a chobotnice, velmi rádi vám svůj úlovek ukáží. Místní lidi jsou velmi příjemní a přátelští, spousta z nich umí aspoň trošku anglicky. Chudoba je tu stále veliká, tady si člověk uvědomí, jak moc se máme dobře.
Na Zanzibar mám krásné vzpomínky a ráda bych se sem brzy vrátila. Snažila jsem se vám sem napsat základní informace, protože jste psali, že několik z vás má letět už v únoru. Kdybyste se chtěli zeptat ještě na cokoliv jiného, co jsem tady nezmínila, klidně mi napište zprávu na facebook, když budu vědět, ráda vám odpovím.
Dobrý den, Terko, moc děkuji za krásný článek! Na Zanzibar odlétám v sobotu a ráda bych se Vás zeptala na detailnější informace ohledně výletu na pevninu Tanzánie. Myslela jsem, že takový výlet bude nereálný, ale dle Vašich slov to zní jako jednodenní výlet, je to tak? Poraďte prosím, kde je možné si takový výlet objednat?? Přímo v hotelu – Albatross Ocean View?? Jak se takový výlet pohybuje finančně? Přiznám se, že nemám vůbec představu a splnit si sen je neuvěřitelně lákavé. Moc děkuji za info!! Hezký den. Káťa
Katy, ozvete se mi do zprav na facebooku:)