Hezký ráno všem, dnes vám napíšu o mém dokonalém výletu na Bali. Opravdu můžu napsat dokonalém, nenašla jsem totiž jedinou chybu, Bali je už teď po první návštěvě moje srdcová záležitost a nemůžu se dočkat až se vrátím!

Tak jak se mnozí ptáte, ani cesta Tě neodradí? Ne, nic mě neodradí!:)

Napíšu vám pár zajímavostí, který jsem se během pobytu dozvěděla a mohly by zajímat i vás. Měli jsme k dispozici úžasnýho průvodce balijce Arthu, který ovšem uměl mluvit suprově česky. Dokonce se česky naučil právě v Brně, což byly další plusový body, že jo!:))

Na to jak je Bali malinký, tak je tu hodně lidí, 4 miliony obyvatel plus samozřejmě turisti, a že jich je! Ostrov má na výšku 85km a 150km na šířku, dalo by se tedy říct, že ho máme projetý autem raz dva! To by se dalo, ale je tam tolik aut, že to není možný, úsek, který běžně můžeš ujet za 20 minut, Ti tu může trvat i 2 hodiny. Doprava tu hodně vázne, proto je nejlepší pronajmout si skútr a projet si to na něm. Na den vás pronájem vyjde asi na 120 Kč.

V Indonésii je Bali nejnavštěvovanějším ostrovem. Jedině na Bali vyznávají hinduismus, všude jinde v Indonésii islám. Také se tu mluví hlavně balijštinou a né indonésky. My bychom se byli schopni naučit bajisky za dva měsíce, je to velmi jednoduchý jazyk.

Obyvatelé ostrova jsou nesmírně pokorní a příjemní lidé. Žijí ve skromných podmínkách s celými rodinami. I proto se tu člověk cítí moc dobře. Balijci neznají náš uspěchaný život. Jak nám říkal Artha, na Bali mají pouze jedno dilema, jestli jít do práce nebo slavit. Tady se totiž slaví pořád!:)

Tak třeba Nový rok je podle balijského kalendáře pokaždé v jiný den. Mají tu takzvaný Silent day, v tento den nevycházíš z domu, ani do ulic, na pláž, dokonce nelítají ani letadla:) Snad každý den jsem viděla svatbu, ne místních, ale turistů. Jsou tu totiž překrásný místa a oddaní jste tu raz dva, žádný caviky:) Rovnou si to spojíte se svatební cestou.

Jela nás parta lidí, děti jsem sebou zatím nebrala, nevěděla jsem, jak náročná bude cesta a jaké budou podmínky na ostrově. Taky jsem potřebovala relax a vypnout, to se mi podařilo. S holkama jsme byly domluvené, že každý den ráno a večer budeme cvičit jógu. Pronajali jsme si krásnou vilu pro dvanáct lidí na jihu Bali. Můžete se podívat na nabídku balivily.cz, myslím, že ceny jsou velmi slušné. Každé ráno nám tu domorodci chystali snídani, což byla naprostá paráda.

Kultura je tady nádherná, vzhledem k tomu, že je vše v tak krásné přírodě, tak si přijdete jako v pohádce. Absolvovali jsme několik výletů na známé chrámy, vodopády, na největší rýžové pole, to nesmí chybět! Jak už jsem psala, tak nejvíc se mi líbila džungle. Byla jsem z ní unešená, tolik zeleně a různých zvířecích zvuků jsem ještě nikdy nezažila. Krásný pohled se vám naskytne třeba v Ubudu na Bali swing, kde se můžete nechat zhoupnout doprostřed džungle. Nejde o tu malinkou houpačku, kterou vídáte na fotkách, ale velkou houpačku, ve které jste připásaní a houpete se ve výšce, takovej adrenalinovej zážitek, moc doporučuju!

Co se týče pláží, tak ty jsou nejkrásnější na jihu. Bydlela jsem právě na jihu a měla jsem možnost vidět více pláží, nejvíce se mi líbila Melasti beach. Krásný bílý písek, na pláži skoro nikdo, prý o ní ještě moc lidí neví, proto je o tu poloprázdný. Hned druhá v závěsu byla Uluwatu beach. Je to pláž, kde se hlavně surfuje. Surfy jsou vidět vlastně všude na jižní straně.

Jídlo je tu výborný! Vzhledem k tomu, že je tu dostatek čerstvých surovin, tak je vše fresh. Byl by hřích si tu každý den nedát ovoce. Některý druhy ovoce u nás nikdy neseženete a tady máte příležitost ochutnat. Na prvním místě je rýže, tu jsem si taky hodně dopřávala, ale po příjezdu domů už ji několik týdnů jíst nemusím.:)

Taky tu mají zajímavou měnu, indonéskou rupii. Na Bali je každej milionář! Nedivte se, až si budete měnit peníze, že dostanete pěknej balík! Protože našich cca 150 korun je 100 000 rupií, takže si připravte pořádnou peněženku! Na Bali je levno, hlavní jídlo většinou nepořídíte víc jak za naši stovku. Prodejci jsou zvyklí smlouvat, takže je můžete dostat na hodně zajímavý ceny.

O Bali bych toho mohla napsat ještě hodně, tak třeba zas někdy příště. Pokud vás zajímá něco konkrétního, tak se ptejte. Když to budu vědět, ráda odpovím!:)

Výlet na Bali doporučuji aspoň jednou za život!:)