Jak jste si mohli všimnout, právě je sezóna medvědího česneku. Pro hodně lidí do nedávna dosti neznámá rostlinka, která se v posledních letech stala velmi oblíbenou! A proč? Protože má podobné vlastnosti jako česnek, ale když ji sníte nejste po něm cítit. A samozřejmě, že nejen pro tuto vlastnost, ale má další přednosti. Účinné látky v česneku medvědím regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů, uklidňují křeče hladkého svalstva a ničí střevní parazity. A protože se s touto léčivou rostlinkou dá v kuchyni perfektně kouzlit, tak jsem pro vás vybrala pár receptů, které by se vám mohly hodit!

6d95b01abab1c945a2f9de21c60fedaf

A kde medvědí česnek seženete? Stačí vyrazit na nějaký potravinový trh a vybrat si:) Je ho opravdu teď plno, takže ho určitě vyzkoušejte. A pokud ho nevyužijete celý, nevyhazujte ho, můžete si ho usušit  a nebo dát zamrazit, určitě se vám bude někdy hodit!:)

Pesto z medvědího česneku

Připravte si svazek medvědího česneku, dále kešu, piniové nebo klidně vlašské ořechy – asi dvě hrsti a několik lžic olivového oleje, parmazán a sůl. Poměr ingrediencí je volnější a záleží na vaší chuti. Listy rozmixujte s oříšky, přilévejte olej a nakonec přisypte parmazán a sůl. Vše rozmixujte na vámi požadovanou konzistenci.

19ad0de1d0e516d6df736fa3114ff01b

Jarní očistný salát z medvědího česneku

Pokrájejte libovolné množství listů medvědího česneku (dle chuti), přidejte několik lístků pampelišky, hlávkový salát, ředkvičky, řeřichu a čerstvá nebo sušená rajčata. Salát osolte, zakapejte olejem a šťávou z citronu, zamíchejte a máte buď samostatné jídlo nebo salát jako přílohu. Podobně lze experimentovat s různými ingrediencemi. Zkuste třeba typický salát s vařenými vejci a přidejte listy medvědího česneku.

581455044b3532626111e1b54e09b3f6

Polévka z medvědího česneku

Z medvědího česneku můžete uvařit i lahodnou polévku. Budete potřebovat asi 200 g medvědího česneku, 100 ml smetany, 500 ml vývaru (kuřecí), 4 vejce, 50 g brambor, 50 g šalotky, 50 g suchého bílého vína, máslo, sůl a pepř.

Šalotku osmahněte na másle, podlijte vínem a do hrnce přidejte brambory. Směs nechte zahřát do bodu varu a pak přidejte vývar. Vařte pak tak dlouho, dokud nebudou hotové brambory. Listy medvědího česneku si drobně pokrájejte, aby se vám lépe mixovaly, krátce je povařte ve vývaru, do kterého jste přidali i smetanu a pak polévku rozmělněte mixérem do hladka.

dbecb72b46e51b771688c88d663b5fdc

Určitě vás napadne víc variant, kam všude by se dal medvědí česnek použít.. Výborný bude v těstovinách, v různých salátech, zkuste si ho přidat do svých oblíbených jídel. Využijte jeho sezónu pro své zdraví!

Zdroj fotek: Pinterest